PREAMBULA
- Národná koalícia pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky je záujmové združenie právnických osôb založené Memorandom členov digitálnej koalície a vzniklo dňa 9. decembra 2019, so sídlom Bottova 7939/2A, 811 09 Bratislava – Staré Mesto, Slovenská republika, IČO: 52 828 123, zapísané v Registri záujmových združení právnických osôb Okresného úradu Bratislava (Digitálna koalícia).
- Digitálna koalícia v nadväznosti na svoj účel zriadenia a predmet činnosti stanovený v zakladajúcich dokumentoch, a to najmä v stanovách Digitálnej koalície, vykonáva činnosti v kontexte svojho poslania a rozvíja povedomie o potrebe rozvoja zručností budúcnosti, šíri osvetu, realizuje a publikuje výskumy a vzdeláva o trendoch na trhu práce v danej oblasti. Zároveň, v rámci svojej činnosti testuje kompetenčné predpoklady jednotlivcov a poskytuje poradenstvo pre rekvalifikačné a adaptačné vzdelávanie najmä pre rozvoj zamestnanosti v digitálnych a zelených povolaniach.
- Okrem toho Digitálna koalícia vytvára rôzne kurikulá, učebné plány a osnovy pre realizáciu vzdelávacích aktivít v oblasti digitálnych a zelených zručností a sprostredkúva dobrú prax zo zahraničia, čím prispieva k rozvoju zručností budúcnosti a to aj prostredníctvom svojho členstva v rôznych európskych štruktúrach.
- Vzhľadom na vyššie uvedené, sú do vytvárania aktivít zapojení nielen interní zamestnanci, členovia a členovia orgánov Digitálnej koalície pri realizácii projektu, ale účastníkmi aktivít Digitálnej koalície sú aj najmä iné fyzické osoby a právnické osoby zapojené do rôznych projektov.
- Digitálna koalícia verí, že trvalý úspech svojho fungovania môže dosiahnuť iba vtedy, ak sa na ňu budú všetky zainteresované strany pozerať ako na dôveryhodného partnera, ktorý sa snaží o dosiahnutie legitímnych cieľov prostredníctvom legitímnych prostriedkov.
- Etický kódex správania Digitálnej koalície poskytuje kľúčové zásady, ktoré vedú Digitálnu koalíciu k zodpovedným rozhodnutiam a dosahovaniu výsledkov prostredníctvom najvyšších etických noriem, nakoľko Digitálna koalícia zdôrazňuje vo svojom správaní čestnosť nielen voči svojim spolupracovníkom, zamestnancom, ostatnej verejnosti, ale aj konkurentom.
Článok 1 Etické rozhodovanie
- Etické rozhodovanie každého jednotlivca súvisí s tým, ako dokáže vyriešiť etickú dilemu. Etickou dilemou je pritom situácia, ktorá sa, zjednodušene povedané, týka určenia dobra a zla, resp. morálnosti a nemorálnosti a prichádzajú v nej do konfliktu súperiace hodnoty, ako napríklad lojalita k tímu verzus spravodlivosť premietnutá do morálnej povinnosti nemlčať pri zistení podvodu.
- Je dôležité, aby sa každý vedel eticky rozhodovať. V tomto môžu pomôcť základné otázky etického rozhodovania, a to tzv. štyri testy. V prípade, ak po zodpovedaní týchto otázok nepociťuje osoba žiadny znak neetickosti, je predpoklad, že jej správanie je v súlade s etickými hodnotami, a teda aj týmto Etickým kódexom:
- [Test titulnej stránky] je odpoveďou na otázku „ako sa moje konanie môže javiť iným a či ustojím svoje rozhodnutie, ak by som bola/a zverejnený/á na prvej strane novín“;
- [Test pohľadu cez rameno] je odpoveďou na otázku „či by som to urobil/a, ak by sa mi niekto pozeral cez plece“;
- [Test zrkadla] je odpoveď na otázku „či sa viem pozrieť sám na seba do zrkadla“; a
- [Test nebezpečného sklzu] je odpoveďou na otázku, či „svojim správaním zakladám precedens a čo by sa dialo, keby sa každý takto správal“.
- Je dôležité, aby sa každý vedel eticky rozhodovať. V tomto môžu pomôcť základné otázky etického rozhodovania, a to tzv. štyri testy. V prípade, ak po zodpovedaní týchto otázok nepociťuje osoba žiadny znak neetickosti, je predpoklad, že jej správanie je v súlade s etickými hodnotami, a teda aj týmto Etickým kódexom:
Článok 2 Okruh osôb povinných dodržiavať Etický kódex správania
- Tento Etický kódex sa vzťahuje na všetkých, ktorí k nemu pristúpili, a to najmä účastníci projektov Digitálnej koalície, ktorí na základe zmluvy s Digitálnou koalíciou potvrdili svoju povinnosť rešpektovať tento Etický kódex počas ich participácie na projekte (Účastník projektu). Na účely tohto Etického kódexu sa za Účastníka projektu považuje aj osoba, ktorá bola poučená Účastníkom o tomto Etickom kódexe na základe zmluvne dohodnutej povinnosti medzi Účastníkom a Digitálnou koalíciou, poučiť určitú tretiu osobu o tomto Etickom kódexe a povinnostiach z neho plynúcich (napr. povinnosť zákonného zástupcu poučiť svoje neplnoleté dieťa).
- Povinnosťou každého Účastníka projektu je riadiť sa týmto Etickým kódexom a dodržiavať ho, najmä Základné etické princípy zakotvené v Článku 3 nižšie.
Článok 3 Základné princípy etického správania
- [Dôstojnosť a rešpekt v medziľudských vzťahoch] Účastník projektu vystupuje vždy zdvorilo a komunikuje s ostatnými Účastníkmi projektu ako aj tretími osobami zapojenými do projektu s porozumením, ochotou a rešpektom.
- [Zásady slušného správania] Účastník projektu sa správa tak, aby svojim vystupovaním neurážal a neznevažoval ostatné osoby a aby jeho vystupovanie bolo založené na úcte človeka k človeku. Účastník projektu sa hlavne nepovyšuje nad ostatných a rešpektuje osobnosť a dôstojnosť ostatných a prejavuje sebaúctu. Je absolútne proti princípom Digitálnej koalície, aby Účastník projektu zvyšoval na inú osobu hlas pri osobnom či telefonickom rozhovore, osočoval inú osobu, používal urážlivé, expresívne a neslušné slová a nadávky, klamal a zahmlieval pravdivé skutočnosti, používal obscénne gestá, fyzicky útočil na inú osobu alebo vyvolával akýkoľvek fyzický nátlak na inú osobu.
- [Spolupráca] Účastník projektu si plní svoje povinnosti mu uložené na základe zmluvného vzťahu s Digitálnou koalíciou svedomito a osobne a snaží sa o čo najuspokojivejšie dosiahnutie cieľa projektu, a to aj vytváraním vhodného prostredia a efektívnej spolupráce s ostatnými Účastníkmi projektu, ak to povaha projektu pripúšťa. Je proti princípom Digitálnej koalície, aby Účastník projektu maril účel, ciele a výsledky projektu vytváraním nepriateľského, neprofesionálneho a nekolaborujúceho prostredia a aby svoje osobné povinnosti plnil klamlivo prostredníctvom inej osoby.
- [Zásada rovnakého zaobchádzania a zákaz diskriminácie] Účastník projektu sa riadi zásadou rovnakého zaobchádzania voči všetkým a zakazuje sa mu prejavovať akúkoľvek formu diskriminácie z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasy, príslušnosti k národnostnej alebo etnickej skupine, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie, manželského stavu, rodinného stavu, farby pleti, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu alebo iného postavenia.
- [Neprípustnosť] Digitálna koalícia nepripúšťa žiadnu formu obťažovania, zastrašovania, nátlaku či šikany voči ostatným, vrátane voči oznamovateľom neetického a protiprávneho správania a dodržiavanie tejto zásady vyžaduje aj od každého Účastníka projektu.
- [Profesionalita a svedomitosť] Účastník projektu berie svoju účasť na projekte a svoje postavenie vážne, úlohy plní svedomite a snaží sa svojim správaním a participáciou prispieť k úspešnému naplneniu cieľa projektu.
- [Hospodárnosť a účelnosť] Účastník projektu dbá na to, aby jeho participácia na projekte prebiehala v súlade so zásadou hospodárnosti a účelnosti, t. j. aby sa neprimerane nezvyšovali náklady jeho účasti na projekte nedodržaním predpísaných postupov, marením účasti, neospravedlnenými absenciami v prípade nutnej osobnej účasti na projekte vo vopred stanovenom čase alebo na vopred stanovenom mieste, nehospodárnym používaním a neúčelným využívaním prostriedkov poskytnutých na plnenie projektu.
- [Transparentnosť] Účastník projektu pri participácii na projekte koná a rozhoduje transparentne a jeho rozhodnutia v rámci účasti na projekte vie vždy odôvodniť.
- [Komunikácia] Účastník projektu pri participácii na projekte komunikuje pravdivým a transparentným spôsobom. Účastník projektu bezdôvodne nezadržiava informácie, ktoré majú byť poskytnuté aj ostatným Účastníkom projektu a takisto nezneužíva informácie, ktoré pri participácii na projekte priamo či nepriamo získal a dodržuje zásadu mlčanlivosti v rozsahu a spôsobom dohodnutým zmluvne.
- [Dôvera a reputácia] Účastník projektu sa pri participácii na projekte, ale aj mimo svojej priamej fyzickej účasti na projekte, vyhýba takým činnostiam, správaniu alebo konaniu, ktoré je nedôstojné alebo ktoré by mohlo poškodiť dobré meno a reputáciu Digitálnej koalície a znížiť dôveru v jej projekty.
- [Zamedzovanie konfliktom] Účastník projektu nevstupuje do konfliktov a ani nepodporuje žiadnym spôsobom vytváranie konfliktov v rámci svojej účasti na projekte a neprenáša zodpovednosť zo svojho prípadného osobného zlyhania na ostatných; v prípade ak sa Účastník projektu domnieva, že dôjde alebo dochádza ku konfliktom, snaží sa ich odvrátiť primeranými prostriedkami.
Článok 4 Záväzok dodržiavania Etického kódexu
- Tento Etický kódex má slúžiť každému Účastníkovi projektu ako vhodný poradca pri situáciách, kedy Účastníkovi projektu môže vzniknúť etická dilema.
- Každý Účastník projektu, ktorý sa oboznámil s týmto Etickým kódexom, je povinný dodržiavať jeho ustanovenia a hlavne etické zásady v ňom zakotvené.
- V prípade, ak si Účastník projektu s etickou dilemou nevie poradiť sám a nepomôže mu ani tento Etický kódex, môže sa obrátiť priamo na Digitálnu koalíciu, ktorá sa bude snažiť mu pomôcť prekonať etickú dilemu a vyriešiť problém.
Článok 5 Nahlasovanie porušovania Etického kódexu
- Ak Účastník projektu má podozrenie z porušovania Etického kódexu iným Účastníkom projektu a/alebo bol svedkom a/alebo obeťou porušenia tohto Etického kódexu iným Účastníkom projektu, nahlási takéto konanie Digitálnej koalícií, ktorá toto podozrenie a/alebo konanie posúdi s prihliadnutím na všetky okolnosti prípadu a vyvodí dôsledky voči porušiteľovi Etického kódexu.
- Za účelom prešetrenia podnetu (podnetov) na porušenie Etického kódexu zriadi Digitálna koalícia Etickú komisiu ad hoc, ako dočasný poradný orgán Digitálnej koalície podľa povahy podnetu.
- Účastník projektu, ktorý podá podnet podľa odseku 5.1 Etického kódexu, nemôže byť nijakým spôsobom sankcionovaný alebo znevýhodňovaný. Digitálna koalícia zaručuje absolútnu dôvernosť informácií vedúcich k odhaleniu identity osoby, ktorá podala podnet.
- Vzhľadom na význam postupu podávania informácií tohto druhu bude každá úmyselne nepravdivá informácia považovaná za porušenie Etického kódexu a porušovateľ bude podrobený príslušným opatreniam.
Článok 6 Sankcie
- Každé porušenie Etického kódexu sa posudzuje jednotlivo, a aj vo vzájomnej súvislosti s inými porušeniami Etického kódexu tou istou osobou.
- Vyvodenie dôsledkov voči porušiteľovi môžu viesť k hrubému porušeniu zmluvy uzatvorenej medzi Digitálnou koalíciou a účastníkom projektu a k odstúpeniu od tejto zmluvy, prípadne ďalších sankcií, ktoré sú priamo upravené v zmluve uzatvorenej medzi Digitálnou koalíciou a Účastníkom projektu.
- Ak porušením Etického kódexu došlo alebo mohlo dôjsť k spáchaniu priestupku, trestného činu alebo inej protispoločenskej činnosti, Digitálna koalícia bude v tomto prípade postupovať podľa osobitných právnych predpisov upravujúcich tento postup, a to najmä zákon č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších právnych predpisov.
Článok 7 Záverečné ustanovenia
- Etický kódex nadobúda záväznosť a účinnosť dňa 15.9.2024 a tvorí neoddeliteľnú prílohu k zmluve medzi Digitálnou koalíciou a Účastníkom projektu, ktorého sa týka.
- Ak Účastník projektu nebol s Etickým kódexom oboznámený a oboznámený mal byť, nie je možné na tohto Účastníka projektu aplikovať Etický kódex a ani voči tomuto Účastníkovi projektu vyvodzovať dôsledky spojené s porušením alebo porušovaním Etického kódexu.
- Etický kódex bol schválený a prijatý predsedom predsedníctva Digitálnej koalície.
- Akékoľvek zmeny Etického kódexu je možné vykonať na základe rozhodnutí predsedu predsedníctva Digitálnej koalície alebo ním poverenej osoby, pričom pri každej zmene musí byť vyhotovené jeho úplné znenie, ktoré bude vhodným spôsobom sprístupnené Účastníkom projektu, ktorí k nemu pristúpili a pre ktorých je záväzný.