Nebojme sa technológií

Technológie vytvoria viac nových pracovných miest, ako nahradia

Vplyv nových technológií na trh práce je komplexný a mnohostranný. Na jednej strane nové technológie vytvárajú dopyt po nových zručnostiach a kompetenciách, čo vedie k vzniku nových pracovných miest. Na druhej strane technologický pokrok a automatizácia vedú k zániku niektorých tradičných pracovných pozícií, najmä tých, ktoré sú založené na rutinných a opakujúcich sa úlohách. Okrem toho technológie menia charakter mnohých existujúcich povolaní a aj počet zamestnancov vykonávajúcich jednotlivé činnosti. Popri technologickom pokroku majú na trh práce vplyv aj ďalšie megatrendy, ako napríklad klimatické zmeny, demografické zmeny, (de)globalizácia a podobne. Celkový vývoj na trhu práce je preto náročné predpovedať.

Výskum profesora Davida H. Autora z MIT[1] ukazuje, že približne 60 % pracovných miest, ktoré existovali v USA v roku 2018, neexistovalo v roku 1940. Táto štúdia naznačuje, že väčšinu nárastu zamestnanosti za posledných 80 rokov tvorili nové pracovné pozície, ktoré vznikli vďaka rozvoju nových technológií. Autor a jeho kolegovia analyzovali približne 35 000 pracovných kategórií uvedených v správach amerického Census Bureau a sledovali ich vývoj v priebehu času. Použili tiež nástroje na spracovanie prirodzeného jazyka na analýzu textov všetkých patentov podaných v USA od roku 1920.

Európska centrálna banka[2] vo svojom výskume zistila, že v rokoch 2011 až 2019 sa priemerne zvýšil podiel zamestnanosti v povolaniach viac vystavených AI. To, čo sa deje posledné roky, pritom opisuje cez tri efekty. Prvým je, že nové technologické vývojové trendy rušia niektoré pracovné miesta, pretože automatizujú úlohy (efekt vytláčania). Po druhé, môžu dopĺňať ľudskú prácu, čím zvyšujú produktivitu a nepriamo vedú k zvýšeniu počtu pracovných miest v dôsledku zvýšenia dopytu po produktoch niektorých firiem (efekt produktivity). Po tretie, kombinácia oboch efektov: niektoré úlohy a pracovné miesta sú nahradené, ale nové sú vytvárané prostredníctvom inovácií (tzv. efekt obnovenia).

Podľa Svetového ekonomického fóra sa očakáva, že vplyv väčšiny technológií na pracovné miesta bude mať do roku 2027 celkovo pozitívny charakter[3]. Hlavnými hnacími silami rastu pracovných miest budú veľké dáta, kybernetická bezpečnosť a biotechnológie. Digitálne platformy, e-commerce a umelá inteligencia prinesú významné zmeny, pričom očakávané zániky pracovných miest budú viac ako kompenzované novými pozíciami, čo povedie k čistému rastu. Jediné technológie, ktoré majú mať celkovo negatívny vplyv na počet pracovných miest, sú humanoidné a nehumanoidné roboty.

Na vrchole zoznamu rýchlo rastúcich pracovných miest sú podľa Svetového ekonomického fóra špecialisti na umelú inteligenciu a strojové učenie, nasledujú ich špecialisti na udržateľnosť a analytici obchodnej inteligencie. Väčšina najrýchlejšie rastúcich pozícií na zozname sú technologické roly. Na druhej strane väčšina najrýchlejšie ubúdajúcich pozícií sú administratívne alebo sekretárske roly, pričom najväčší pokles sa očakáva u bankových pokladníkov a súvisiacich pracovníkov, poštových úradníkov a pokladníkov a predavačov lístkov.


[1] David Autor, Caroline Chin, Anna Salomons, Bryan Seegmiller, New Frontiers: The Origins and Content of New Work, 1940 – 2018, The Quarterly Journal of Economics. 2024. Dostupné na: https://doi.org/10.1093/qje/qjae008

[2] European Central Bank. (2023). New technologies and jobs in Europe. Working Paper Series, No. 2831. Dostupné na: https://www.ecb.europa.eu/pub/pdf/scpwps/ecb.wp2831~fabeeb6849.en.pdf

[3] World Economic Forum. The Future of Jobs Report 2023. 2023. Dostupné na: https://www.weforum.org/publications/the-future-of-jobs-report-2023/.

Digitálna koalícia — Národná koalícia pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky

Bottova 7939/2A, 811 09 Bratislava

+421 2 322 844 43
info@digitalnyradca.sk

Digitálny

Radca

Pre meniaci sa
pracovný trh IT